Jakie materiały wybrać do otuliny hamakowej

Otulina Hamakowa

Każdy kto spał w hamaku w samym śpiworze, wie jak ważna jest izolacja od dołu. W chłodniejsze noce dodatkowa mata nie wystarczy, a nawet najlepszy puchowy śpiwór nie zapewni nam odpowiedniej izolacji.

Warto więc zainteresować się dodatkowym ociepleniem, które sprawi, że będzie nam cieplej niż w namiocie z tradycyjnym sprzętem. Skąd ta pewność? Ciepło zawsze pochodzi od nas, a rodzaj izolacji może tylko sprawić, że to ciepło nie ucieknie. Gdy leżymy w śpiworze ubijamy puch, na którym leżymy i tracimy jego możliwości izolacji.  Dlatego podpinka pod hamak jest takim rewolucyjnym rozwiązaniem. Nie ubijamy warstwy izolacyjnej a puch grzeje nas podczas snu, jak w żadnym innym śpiworze. Na rynku tego typu rozwiązanie kryje się pod wieloma nazwami:

Podpinka hamakowa, Underblanket, Underquilt, Otulina Hamakowa, Ocieplacz, Koc pod hamak, Kołdra pod hamak

Wygląda na to, że jeszcze się nie zdecydowaliśmy jak dokładnie nazwać produkt, którego celem jest ogrzanie nas w zimną noc, gdy śpimy w hamaku. Otulinki, podpinki, kocyki czy ocieplacze. Czasami też pojawiają się określenia zapożyczone underblanket czy underquilt. Wszystkie te nazwy określają lekki pikowany materiał z ociepliną, który podpinamy pod wiszący hamak. Ta zagwozdka z nazewnictwem wynika z wielofunkcyjności tego sprzętu. Odpowiednia konstrukcja ocieplanej podpinki pod hamak sprawi, że spełni ona również funkcję, śpiwora (quilt), koca outdoorowego czy kołdry na noclegi w schronisku.

Jeśli już jesteś przekonany co do wartości takiego gadżetu jak podpinka i od posiadanie tego cuda powstrzymuje cię jedynie cena, to poniżej kilka wskazówek jak zrobić ją z łatwością w domowych warunkach. Olbrzymia satysfakcja, a parametrami nie będzie odbiegać od topowych produktów na rynku.

Rodzaj wypełnienia otuliny hamakowej

Wypełnienie to pierwszy i najistotniejszy wybór gdy decydujemy się na uszycie własnej podpinki. Od tego zależeć będzie dobór materiału, sposobu szycia oraz ilość czasu i potu w jaki w nią włożysz;) Rozróżnić można dwa podstawowe rodzaje wypełnienia: naturalne – czyli puch, mieszanka puchu i pierza lub samo pierze, lub sztuczne- poliestrowa ocieplina (watolina z rolki i granulowany sztuczny puch z worka). 

Konstrukcje z naturalnym wypełnieniem są trudniejsze do zrobienia oraz droższe. W zamian otrzymujemy jednak produkt znacznie bardziej pakowny, a przy tym zapewniający dużo większy komfort spania w niskich temperaturach (zobacz artykuł puch a ocieplina). Najlepszy wybór dla wyznawców idei fast&light to zawsze czysty puch, który odznacza się dużą sprężystością, a co za tym idzie, większą izolacją termiczną przy nawet niewielkiej ilości puchu.  Aby pomóc wam w decyzji ile puchu jest potrzebne do waszej otuliny, podajemy wielkości dla puchu 700FP dostępnego na naszej stronie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że dane dotyczą puchu, który może różnić się od waszego. Kwestia komfortu jest również subiektywna:) Dane mają charakter szacunkowy.

Druga grupa czyli otulinki zrobione ze sztucznej ociepliny, to znacznie tańsze i prostsze konstrukcyjnie rozwiązanie. Po spakowaniu zajmują jednak dużo więcej miejsca a ich poziom komfortu jest odczuwalnie niższy. Sztuczne wypełnienie, oferowane na naszej stronie to watolina o grubości 2 cm. Przy podwójnej warstwie takiego wypełnienia możemy osiągnąć komfort równoważny do +5 stopni.

Rodzaj materiału zewnętrznego otuliny hamakowej

Decyzja o doborze materiału, w dużej mierze zależy od rodzaju wypełnienia. Decydując się na pierze lub jego mieszankę z puchem będziemy potrzebować dużo mocniejszego i cięższego materiału, niż przy zastosowaniu czystego puchu. Ostre piórko, szczególnie cięte, może łatwo zniszczyć, przeciąć delikatny materiał. 

W przypadku puchu, możemy wybrać dużo cieńszy i lżejszy materiał, ale wciąż z na tyle gęstym splotem, by puch nie przedostawał się na zewnątrz – ok. 10-20 dernier. Lekki materiał pozwoli też na większe rozprężenie puchu, a co za tym idzie, wyższy parametr termiczny.

My wykorzystaliśmy do naszego projektu Ripstop poliester Ultra light Marine Blue. Waży 35g/m2. Nasza podpinka wymagała 3mb. Do zrobienia otuliny polecamy również oddychające nylony puchoodporne: ripstop nylon diamentowy kalendrowany oraz nylon 10D. W procesie kalandrowania tkanina przepuszczana jest przez ciężkie, podgrzewane rolki lub bębny, które spłaszczają tkaninę i skutecznie „uszczelniają”jej splot czyniąc materiał puchoodpornym.

W przypadku otuliny ze sztucznym wypełnieniem doradzalibyśmy ripstop nylon diamentowy (40gm2) lub ripstop nylon 65g2m. Nada to otulinie miłego w dotyku charakteru. My swoją na pewno zrobimy z Ripstop Ultra Light (poliester) Marine Blue w celu porównania pakowności puchu vs otuliny 🙂

Pikowanie

Istnieją dwie podstawowe technologie łączenia puchu z materiałem. Pikowanie lub kasetony. Różnica między nimi to kształt komór, w które napychany jest puch. Przy pikowaniu tworzymy komory, przeszywając materiał szwem prostym. W miejscu szwu powstaje wtedy tzw zimna strefa. Tu znajdziesz instrukcję na wersję DIY bez komór.

Jeśli zamiast szwu doszyjemy ściankę łącząca oba materiały, stworzymy przestrzenny kaseton, zapewniając szczelną warstwę izolacyjną bez tzw. zimnych stref na szwach. Jeżeli zdecydujecie się na wersję z kasetony to można do ich tworzenia wykorzystać dostępna na naszej stronie siatkę nylonową 55g/m2. Tu znajdziesz instrukcję na podpinkę z kasetonami i opcją quilt’a.