Topquilt z komorami z funkcją podpinki

Za oknem już śnieg, więc spieszymy z kolejnym projektem z wykorzystaniem puchu. Tym razem przedstawiamy wam topquilt z opcją używania jako podpinka hamakowa. Prezentowany projekt przewidzieliśmy dla osoby o wzroście około 185 cm (długość quilta ok. 2m). Zastosujemy tutaj komory na puch w kształcie litery H, o wysokości komory około 2 cm w miejscu przeszycia. Jest to konstrukcja wymagająca znacznie dłuższego czasu szycia, ale zostaniemy wynagrodzeni wyższym komfortem termicznym i wyeliminowaniem tzw. Zimnych szwów występujących przy pikowaniu.

Potrzebne materiały: 

  • Materiał puchoodporny np. ripstop nylon 20D, ripstop Hiper Light lub nowość Ribstop nylon 10D – 4mb 
  • Siatka nylonowa na moskitiery, przy wysokości ścianki komory 2 cm, na każdą ściankę potrzeba kawałka siatki o wymiarach 150×4 cm (ilość materiału do policzenia po zaprojektowaniu komór) w moim przypadku komór było 19, więc potrzeba około 80 cm siatki 
  • Puch 700 cuin, 400g (tutaj również w przypadku zaprojektowania innych komór najlepiej przeliczyć to z uwzględnieniem ich wymiarów) 
  • Taśma rypsowa 10 mm, około 0,5 mb 
  • Zamek błyskawiczny rozdzielczy 70 cm kostka YKK 
  • Lamówka bawełniana 2 cm około 6 mb (opcjonalnie) 
  • Gumosznurek około 6 m 
  • Stopery podwójne dopasowane do gumosznurka 
  • Nici TYTAN 
  • Taśmy papierowe malarskie (ułatwiają pracę) 
  • Nożyczki lub nożyk obrotowy do materiałów 
  • Poziomica lub długa linijka 
  • SPORO CZASU

Przed szyciem, jeżeli nie masz doświadczenia, warto zapoznać się z naszym artykułem dotyczącym szycia Szycie materiału Ripstop Nylon. Zastosowanie tych porad pozwoli Ci sprawnie przejść przez proces tworzenia i szybciej cieszyć się swoim dziełem.

1 KROK: przycinanie materiału

Zaczynamy od przycinania naszego materiału. Polecam najpierw podzielić materiał na dwa równe kawałki o długości 2m, a dopiero pojedynczo, z krawędzi bocznych usunąć fabryczne ślady prowadnika materiału (dziurkowany i poszarpany obszar o szerokości ok. 1,5 cm na bokach materiału). Następnie pierwszy kawałek kładziemy na powierzchni, na której będziemy mogli go dokładnie rozprostować. Łapiemy taśmą malarską materiał w kilku punktach i na niego nakładamy nasz drugi kawałek, który prostujemy i łapiemy taśmą w tych samych miejscach. Dzięki takiemu zabiegowi mamy możliwość docięcia obu warstw jednocześnie w kształt rombu – utworzy to zwężenie w quilcie przeznaczone na nogi. Sposób przycięcia pokazuje rysunek poniżej.

2 KROK: rysowanie komór

Zaczynamy wyznaczać na obydwu kawałkach materiału nasze komory. Najlepiej użyć do tego znacznika w postaci markera kredowego. Łatwo go później usunąć a ślady są wystarczająco wyraźne. Przy napiętym materiale znaczymy na obydwu bokach takie same punkty np. co 10 cm. Następnie bierzemy poziomicę/linijkę i łączymy po kolei punkty. Tę samą czynność powtarzamy dla drugiej warstwy materiału. Warto pierwszą i ostatnią komorę zrobić szerszą np. 13 cm, ponieważ na końcu zrobimy tam tunel na gumosznurek. Teraz możemy już uwolnić materiały z taśmy malarskiej. 

3 KROK: przycinanie siatki na komory

Teraz tniemy siatkę na odpowiednie paski. W tym przypadku były to paski o szerokości 4 cm, które pozwalają na osiągnięcie około 2 cm ścianki komory. Polecamy tę operację zrobić starannie, ponieważ ułatwi to ich wszywanie. Stanowczo nie zalecamy zwinięcia siatki w rulon i cięcie w ten sposób. Paski z reguły wychodzą wtedy nie równe. Najlepiej siatkę rozwinąć zaznaczyć na bokach odpowiednie odległości i przykładając poziomicę/linijkę wycinać je pojedynczo.

4 KROK: przygotowanie komór do szycia

Tutaj wracamy do naszej taśmy malarskiej. Za jej pomocą przyklejamy paski siatki do pierwszej warstwy materiału. Siatkę układamy na wcześniej narysowanych liniach na materiale, tak by około 1 cm wychodził za linię. Następnie taśmą unieruchamiamy siatkę. Jeżeli taśma dobrze się klei to możemy przykleić wszystkie na raz i przystąpić do szycia. Polecamy materiał z siatkami zwinąć sobie w rulon, ułatwi to szycie.

Kiedy mamy już wszyte wszystkie siatki, możemy usunąć taśmę.

5 KROK: łączenie materiału i siatki – szyjemy!

Przystępujemy do łączenia naszych warstw. Jest to najbardziej czasochłonny z etapów. Pierwsze szycie jest oczywiście najprostsze, ponieważ unieruchomione szpilkami dwie warstwy zszywamy łatwo na krawędzi. Teraz odwijamy na zewnątrz każdą warstwę osobno i łapiemy pierwszą siatkę. Przykładamy ją do warstwy materiału nr 2 (ta która aktualnie posiada tylko narysowane linie) tak by siatka znowu wystawała za linię około 1 cm. Jak wcześniej, tutaj również unieruchamiamy to taśmą malarską. W tym przypadku jesteśmy zmuszeni robić to już pojedynczo. Po każdym szyciu usuwamy również taśmę, bo jeżeli przyszyjemy kolejną siatkę, to nie będzie możliwości usunąć taśmy z poprzedniej komory. Szyjemy tak wszystkie komory stopniowo odwijając rulony aż do końca.  

W tym momencie najgorsze już za nami ????

6 KROK: przygotowanie tuneli na gumosznurki

Na koniec zamykamy całość zszywając dolny łuk moskitierW tym momencie zaczynamy już prace wykończeniowe, umożliwiające nam wypełnienie komór puchem. Najlepiej zacząć od utworzenia tunelów przeznaczonych na gumosznurek na końcach naszej przyszłego quilta. Najprostszym sposobem jest przewleczenie przez pierwszą i ostatnią komorę odpowiedniej długości gumosznurków (góra 155 cm, dół 105 cm). Bierzemy się za zszywanie. Szerokość tunelu wyznaczy nam stopka wystarczy naszego quilta umieścić pod stopką zgodnie z rysunkiem poniżej i kontrolować ścieg by był równy. Analogicznie robimy z drugim tunelem.

Warto od razu zapobiec wysunięciu się sznurka np. zawiązując supły na końcach.

7 KROK: wszywanie zamka:

Kolejnym elementem jest wszycie zamka w części przeznaczonej na nogi. Jeżeli nie wiesz jak wszywa się zamki, polecamy obejrzeć tutoriale na YT. Oczywiście my aktualnie możemy przyszyć tylko jedną jego połowę, ponieważ musimy mieć otwarte komory. Po wszyciu połowy zamka możemy ścieg poprowadzić przez cały bok materiału (za wyjątkiem tuneli z gumosznurkami).

8 KROK: najlepsze! Upychane puchem:

W tym momencie przyda się waga kuchenna (dokładność do 1 g będzie ok), papierowa tuba po streczu lub rurka pcv i jakaś “upychaczka” np. kopyść. Tu znajdziesz pomocną instrukcję jak szyć produkty puchowe. Pomocny będzie również sznurek na pranie i klamerki. Pomagają rozwiesić quilta i zamykać wypełnione już komory tymczasowo. Po wypełnieniu wszystkich komór zamknij je szpilkami. 

Kolejnym elementem jest wszycie zamka w części przeznaczonej na nogi. Jeżeli nie wiesz jak wszywa się zamki, polecamy obejrzeć tutoriale na YT. Oczywiście my aktualnie możemy przyszyć tylko jedną jego połowę, ponieważ musimy mieć otwarte komory. Po wszyciu połowy zamka możemy ścieg poprowadzić przez cały bok materiału (za wyjątkiem tuneli z gumosznurkami).

W tym momencie przyda się waga kuchenna (dokładność do 1 g będzie ok), papierowa tuba po streczu i jakaś “upychaczka”. Tu znajdziesz pomocną instrukcję jak szyć produkty puchowe. 

Pomocny będzie również sznurek na pranie i klamerki. Pomagają rozwiesić quilta i zamykać wypełnione już komory tymczasowo. 

Po wypełnieniu wszystkich komór zamknij je szpilkami.

9. WYKOŃCZENIÓWKA

Przystępujemy do stałego zamknięcia naszych komór, czyli usuwając szpilki na bieżąco prowadzimy ścieg prosty po całym boku. Po tej czynności możemy wszyć drugą połowę zamka. 

Pozostaje wszycie oczek/klamer pozwalających zapięcie quilta na plecach (elementy te umożliwiają również unieruchomienie quilta np. na materacu). Będą to również elementy pozwalające poprowadzić linki, tak by użytkować quilta również jako underquilta.  

Wykonujemy je z taśmy rypsowej. Potrzebujemy 8 takich oczek. Tniemy 8 kawałków taśmy po 5 cm, składamy na pół i przeszywamy – ułatwi to później wszywanie w naszego quilta. Oczka wszywamy w zaznaczonych miejscach, po tej stronie quilta, którą wybierzemy jako wewnętrzną. Najlepiej przeszyć każde oczko kilkoma ściegami.

Zostało nam tylko wykończenie krawędzi lamówką. Ukryje to szwy, wzmocni całą konstrukcję no i da nam efekt WOWwowWoW. W miejscach gdzie mamy oczka, lamówkę należy naciąć “(np. nożykiem do tapet) i przełożyć oczko.

Montujemy stoperki na gumosznurkach w części na nogi oraz głowę. Przewlekamy pozostały gumosznurek przez nasze oczka (patrz rysunek powyżej) a następnie przez stoperek.

Quilt gotowy! Komfort ciepła w facie testów, damy znać;)

Facebook Comments