Otulina hamakowa z puchowym wypełnieniem DIY

Podpinka hamakowa

Czas wykonania: 4h

Rodzaj materiału: Ripstop Ultra Light Marine Blue, nylon 10D

Rodzaj wypełnienia: 300g Puch

Łączna cena produktów: 250zł Zestaw Podpinka do hamaka DIY

Jeżeli zdecydowałeś się na projekt podpinki hamakowej z puchem lub pierzem, to czeka Cię świetna zabawa. Wystarczy uzbroić się w cierpliwość i przygotować na chmurę latającego puchu, a po paru godzinach pracy osiągniesz efekt izolacji najwyższej klasy!

Istnieją dwie podstawowe technologie łączenia puchu z materiałem. Pikowanie lub kasetony. Różnica między nimi to kształt komór, w które napychany jest puch. Przy pikowaniu tworzymy komory, przeszywając materiał szwem prostym. W miejscu szwu powstaje wtedy tzw zimna strefa, która nieznacznie obniży komfort termiczny. Jeśli zamiast szwu doszyjemy ściankę łącząca oba materiały, stworzymy przestrzenny kaseton, zapewniając szczelną warstwę izolacyjną bez tzw. zimnych stref na szwach. W naszej podpince zdecydowaliśmy się na wersję pikowaną. Jeżeli ktoś myśli jednak o wersji z kasetonami to można je stworzyć z naszej siatki nylonowej.

Wybór materiału

Najlepiej sprawdzają się materiały puchoodporne, lekkie i oddychające by puch dobrze się rozprężał. Wytrzymałość na zrywanie jest mniej istotna, bo w przeciwieństwie do hamaka czy tarpu nie działają tu większe naprężenia. Dlatego dobrze sprawdzą się ultralekkie nylony kalendrowane pokryte DWR.

Proces kalendrowania w dużym uproszczeniu polega na dodatkowym sprasowywaniu, by uzyskać gładką powierzchnię, bardziej “foliowatą”, a w efekcie nie przepuszczającą puchu. Stąd też połysk materiałów puchoodpornych.

DWR (Durable Water Repellency) zapobiega wsiąkaniu wody np. lekkiego deszczu czy rosy.

Jeżeli jednak zależy nam na większej nieprzemakalności a podpinka nie będzie mieć funkcji quilta i nie będzie bezpośrednio przy ciele, możemy się pokusić o kompromis łącząc mniej oddychający puchoodporny materiał poliestrowy z nylonem z drugiej strony podpinki. Zaletą tego rozwiązania będzie większa wodoodporność, jednocześnie warstwa nylonowa zapewni oddychalność puchu i możliwość prania.

Projekt otuliny hamakowej

Nasza podpinka została zaprojektowana dla osób o 180-185 cm wzrostu.

Co przygotować:

  • 4 mb materiału puchoodpornego
  • nici nylonowe
  • 300g czystego puchu (przeczytaj ile puchu potrzebujesz na swój projekt)
  • narzędzia: miara, mydełko krawieckie, nożyce, maszyna do szycia, kopystka-lub inne narzędzie, które nada się do upychania, rurka PCV

KROK 1

Wycinamy 2 warstwy materiału o wymiarach jak na zdjęciu:

Outlina hamakowa wymiary – ripstop.pl

KROK 2

Po przycięciu materiału rozrysowujemy schemat pikowania. W naszym przypadku wypełniliśmy go kwadratami 25x25cm. Jest to pewny wzór, który uniemożliwy przemieszczanie się puchu. Wąskie tunele też się świetnie sprawdzą, ale może być trudniej z napełnianiem i “dawkowaniem” puchu.

Schemat pikowania rozrysowany na materiale mydełkiem – ripstop.pl

KROK 3

Zanim zaczęliśmy upychać kwadraty puchem zdecydowaliśmy się na przygotowanie i doszycie tuneli pod linki. Dlaczego zrobiliśmy to osobno? Szerokość rolki Ripstop Ultra Light Marine Blue ma 150cm. NIe chcieliśmy zmniejszać wymiarów naszej otulinki i zachować 150cm puchowego wypełnienia. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie zrobić wersję węższa o 20 cm (takie rozwiązanie jest też w naszym produkcie podpinka DIY. Pozwala to wykonać całość z 4mb. Jeżeli macie inne pomysły na tunele podzielcie się w komentarzach na dole.

KROK 4

Mając doszyte tunele możemy przejść do najbardziej ekscytującego zajęcia czyli pikowania i napychania puchem:) W warunkach domowych wystarczy nam do tego rurka o odpowiedniej średnicy (zależy jak szerokie tunele wybierzemy). W każdym markecie znajdziemy szeroki wybór rurek PCV lub metalowych. Ostatecznie sprawdzi się też rolka po papierowych ręcznikach. Dla ułatwienia wypychania posłużyliśmy się kuchennym narzędziem o wspaniałej nazwie KOPYSTKA. Do cieńszych tuneli lepsze może być inne kuchenne narzędzie o ciekawej nazwie np. KWIRLEJKA

Zasada pikowania jest prosta. Obszywamy kwadrat według rozrysowanych wcześniej lini, zostawiając otwór około 8cm. Szerokość otworu musi być dostosowana do narzędzia upychającego :). Kładziemy rurkę na wagę i upychamy w nią odmierzoną ilość puchu. Tak napchaną rurkę wkładamy w otwór i przepychamy puch do kwadratu za pomocą kopystki. Następnie zaszywamy otwór i przechodzimy do kolejnego kwadratu.

Ta część jest zdecydowanie najbardziej czasochłonna. W zależności jak gęsto rozrysujecie kwadraty. W naszej otulince jest 40 kwadratów i mamy 300 gramów puchu. To daje około 7.5g na kwadrat. Po uszyciu byliśmy zaskoczeni jak mocno i szybko rozprężył się puch. Pewnie przy kolejnym projekcie wypróbowalibyśmy jeszcze mniejszą ilość. Pakowanie tam ilości powyżej 10g zmniejszyłoby tylko możliwości rozprężenia puchu, a przez to też możliwości izolacyjne podpinki (patrz artykuł o puchu).

otulina hamakowa – ripstop.pl

KROK 5

Na koniec wystarczy przeciągnąć linki przez tunele. Do krótszych tuneli można wykorzystać gumosznurek ze stoperem, my wykorzystaliśmy co było pod ręką czyli linkę 4mm. Najłatwiej zaczepić taką linkę o kij mopa i przepchnąć zgrabnie przez tunel.

Teraz najprzyjemniejsze…test w terenie w najniższej możliwej temperaturze;) Jesteśmy ciekawi waszych efektów i testów, dajcie znać jak wam poszło i czy coś byście zrobili inaczej.

Facebook Comments