Śpiwór puchowy z komorami DIY

Przedstawiamy wam nasz nowy, i chyba najbardziej ambitny projekt, na jaki się dotychczas rzuciliśmy – ŚPIWÓR PUCHOWY Z KOMORAMI. Jest to też projekt wyjątkowy, który zapoczątkuje serię wielu nowych tutoriali i produktów, o które nas ciągle pytacie. Wyjątkowy bo dołączyła do nas Svetlana, utalentowana krawcowa z Ukrainy. Nasze instrukcje będą nareszcie nie tylko serią amatorskich pomysłów, ale też rad prawdziwego profesjonalisty. 

Śpiwór z komorami to wyzwanie, które wymaga dość dużo czasu i cierpliwości, głównie przez misterną sieć kanałów na puch. Gdy jednak uporasz się już z przyszywaniem ścian z siatki, to samo napychanie puchem i obserwowanie jak twój projekt nabiera trzeciego wymiaru, to czysta radość. Poczujesz się jak prawdziwy Geppetto;)

Projekt na podstawie tutoriala Marko MM, warto zajrzeć by wspomóc się na kolejnych etapach.

Potrzebne materiały: 

  • 5m materiału puchoodpornego – wybraliśmy oddychający i ultralekki Ripstop nylon 10D 2,5m na zewnętrzną warstwę i 2,5 na wewnętrzną
  • Siatka nylonowa na moskitiery, przy wysokości ścianki komory 7 cm, na każdą ściankę potrzeba kawałka siatki o wymiarach ok. 150×7 cm, my stworzyliśmy 14 komór/15 ścianek i wykorzystaliśmy do tego ok. 1,5m siatki.
  • Puch gęsi 700 cuin, 700g (w przypadku zaprojektowania innych komór, należy przeliczyć to z uwzględnieniem ich wymiarów) 
  • Zamek błyskawiczny rozdzielczy #5, 170 cm YKK
  • Dwa suwaki dwustronne #5
  • Gumosznurek 3mm, około 1,5m
  • Stopery podwójne dopasowane do gumosznurka 
  • 2 szpulki Nici Talia
  • Taśmy papierowe malarskie (ułatwiają pracę) 
  • Nożyczki lub nożyk obrotowy do materiałów 
  • Klipy lub szpilki do spięcia materiału napchanego puchem
  • Poziomica lub długa linijka 
  • rura pcv o średnicy 10cm
  • NADMIAR CZASU

Przed szyciem, polecamy też zapoznać się z podobnym projektem Jak uszyć topquilt z komorami oraz artykułem topquilt czy śpiwór puchowy.

1 KROK: przycinanie materiału

  • Komora główna: zaczynamy od wycięcia kształtu śpiwora. Ucinamy dwa równe kawałki o długości 2,20m. Następnie pierwszy kawałek rozkładamy na płaskiej powierzchni. Przyklejamy końce taśmą malarską, przykładamy nasz drugi kawałek i łapiemy taśmą w tych samych miejscach. Zabieg ten ułatwi jednoczesne przecięcie obu warstw do kształtu mumii. Sposób przycięcia pokazuje rysunek poniżej. 
  • Osłona na zamek: dodatkowo wycinamy jeszcze pasek 14x190cm, z którego potem wykonamy puchowy tunel osłaniający zamek.
  • Box na stopy: ze względu na elastyczność konstrukcji nie musi być za duży. W tym projekcie jest to 2x (35 cm x 25 cm). 
  • Tunel na gumosznurek u kaptura: powinien mieć szerokość 6-7 cm. Po prostu składamy raz i zszywamy wzdłuż jednej strony. 

2 KROK:  wykończenie materiału i przyszycie osłonki na zamek

Obszywamy materiał by zapobiec strzępieniu. Zawijamy podwójnie brzegi i przeszywamy ściegiem prostym. W tym momencie przyszywamy też dodatkowy pasek materiału na puchowy tunel (klapkę) osłaniającą zamek. Poniżej zdjęcie osłonki już wypchanej puchem:

Po zakończeniu wszywamy też pasek na gumosznurek. Podobne jak osłonkę zawijamy końce i zszywamy ściegiem prostym. Przyszywamy u góry śpiwora i zamykamy górną część.

3 KROK: rysowanie komór

Co 15 cm rysujemy równoległe linie- miejsca przyszycia ścianek naszych komór. Najlepiej odmierzyć punkty na obu końcach materiału i połączyć linią – my wykorzystaliśmy dość długą listwę. Tę samą czynność powtarzamy na drugiej warstwie materiału. Ostatnia komora wyjdzie nieco szersza ok. 20cm.

4 KROK: przycinanie siatki na komory

Teraz tniemy siatkę na odpowiednio szerokie paski. W tym przypadku były to paski o szerokości 6 cm, które pozwalają na osiągnięcie około 4 cm ścianki komory. Najlepiej siatkę rozwinąć zaznaczyć na bokach odpowiednie odległości i przykładając listwę/linijkę wycinać je pojedynczo.

5 KROK: łączenie materiału i siatki – szyjemy!

Kolejno każdy pasek przyszywamy do wcześniej narysowanych linii na materiale, tak by około 1 cm wychodził za linię.Polecamy materiał zwinąć sobie w rulon, ułatwi to szycie.

Gdy wszystkie poprzeczne paski są już przyszyte, doszywamy pasek pionowy, od strony gdzie nie będzie zamka. Jest to najbardziej czasochłonny z etapów. Następnie przystępujemy do łączenia naszych warstw. Łapiemy pierwszą siatkę, przykładamy ją do warstwy materiału nr 2 (tej która aktualnie posiada tylko narysowane linie), tak by siatka znowu wystawała za linię około 1 cm. Szyjemy tak wszystkie komory stopniowo rozwijając rulony materiału

6 KROK: przygotowujemy box na nogi

Bierzemy jeden z naszych wcześniej przyciętych prostokątów: 35 cm x 25 cm. Do brzegów przykładamy przedmiot o obłym kształcie i odrysowujemy, tak by w efekcie powstał kształt jak na zdjęciu. Wycinamy i przykładamy do drugiego prostokąta by odrysować identyczny kdztałt.

Następnie zszywamy oba fragmenty materiału na szerokość stopki, pozostawiając fragment bez szwu na napchanie puchem, odwracamy na stronę bez szwu.

7 KROK: wszywanie zamka

Na początek przygotowujemy trójkąt tzw. garaż dla zamka,, który będzie przechodził między końcem zamka a boksem na stopy. 

Przypinamy trójkąt w ⅓ do miejsca gdzie znajdzie się końca zamka, i ⅔ do do zewnętrznej tkaniny od strony boxa. Przeszywamy podwójnym ściegiem prostym.

Kolejnym elementem jest wszycie zamka zszywając jednocześnie materiał śpiwora i trójkąta. 

Na tym etapie przyszywamy jedynie jedną stronę zamka, ponieważ drugą stronę musimy pozostawić otwartą na napychanie komór.Wykonujemy co najmniej dwie linie szycia. UWAGA! Nie rozdzielaj zamka błyskawicznego, w przeciwnym razie w dalszym kroku ciężko będzie dopasować długości każdej strony zamka.

8 KROK: najlepsze! Upychane puchem

W tym momencie przyda się waga kuchenna (dokładność do 1g będzie ok), rurka pcv i jakaś “upychaczka” np. kopyść. Tu znajdziesz pomocną instrukcję jak szyć produkty puchowe. Pomocny będzie również sznurek na pranie i klamerki. Pomagają rozwiesić quilta i zamykać wypełnione już komory tymczasowo. Po wypełnieniu wszystkich komór zamknij je klipami/szpilkami. Podobnie napychamy box na stopy i zamykamy szpilkami/klipami.

9 KROK: wszywanie drugiej strony zamka i zamykanie komór

Strzepnij puch tak by przemieścił się w stronę zaszytego końca. Stopniowo usuwaj szpilki i wsuwaj drugą stronę zamka, znów przypinając szpilkami, by puch nie zdążył uciec. Na koniec przeszyj ściegiem prostym po całej długości. Otwieramy zamek i dodajemy suwaki. 

Osobne końce zamka możemy zaszyć lub spiąć specjalną skuwką.

10 KROK: przyszywanie dna śpiwora

Gdy ucieczka puchu jest już uniemożliwiona, zaszywamy box do końca. Przypinamy szpilkami do podstawy śpiwora od jego wewnętrznej strony i przyszywamy ściegiem prostym. Początkowo może się wydawać, że box jest za mały, ale w miarę łączenia elementów wszystko się zaczyna zgadzać:)

11 KROK: przewlekamy gumosznurek

Przewlekamy gumosznurek przez nasz tunel wokół kaptura i przeciągamy przez stoperki. By ułatwić sobie zadanie nalepiej wykorzystać do tego drut, ewentualnie sprawdzi się nawet długopis;)

Teraz możecie zacząć testować swoją strefę komfortu. Jesteśmy ciekawi waszych opinii i puchowych efektów;)


Facebook Comments