Puch czy sztuczna ocieplina?

puch ociepina

Zabierasz się za swój pierwszy zimowy projekt i nie wiesz jaki rodzaj izolacji wybrać? W tym artykule dowiesz się wszystkiego co musisz wiedzieć o sztucznej i naturalnej ocieplinie, by dokonać dobrego wyboru.

Jak izolacja utrzymuje ciepło?

Wspólnym celem każdego rodzaju izolacji jest zatrzymywanie i utrzymanie ciepła. Kępki puchu tworzą miliony kieszeni zatrzymujących ciepło powietrza, pozwalają one na niesamowitą  kompresję i ciepło przy niewielkiej wadze. 

Producenci sztucznych ocieplin próbują osiągnąć ten sam efekt za pomocą kępków włókien poliestrowych.

Lista plusów i minusów:

Najpierw krótkie porównanie, dla tych co chcą się szybko zdecydować i brać się do szycia. Dla ciekawskich, poniżej opisaliśmy dokładnie wszystkie parametry.

puch czy sztuczna ocieplina

Czym się kierować przy wyborze puchu do mojego projektu?

gęś syberyjska?

Jeżeli już zdecydujecie się na puch, to co dalej?

Polski puch uchodzi za najlepszy na świecie. Jednak tak jak na każdym rynku, możemy znaleźć puch gorszy i lepszy jakościowo. Jest kilka parametrów, które świadczą o najwyższej jakości puchu.

1. SPRĘŻYSTOŚĆ PUCHU (LOFT)

Jest to najważniejszy parametr jaki powinniśmy brać pod uwagę. Jego wysokość świadczy o spełnieniu wszystkich kolejnych. Moc wypełnienia (fill power) jest najczęściej używaną miarą jakości puchu. Fill power określa zdolność puchu do rozprężania po wcześniejszym jego skompresowaniu w specjalnym tłoku.

Wyrażana w calach sześciennych na uncję (in³ / oz) – CUIN. Przykładowo wartość 650 cuin, oznacza, że 1 uncja puchu gęsiego (28g) osiąga po rozprężeniu objętość 650 cali sześciennych. 

  • 600-650 jest uważana za dobrą jakość
  • 700 – 750 za bardzo dobrą
  • 800 – 950+ za doskonałą 

2. KACZY CZY GĘSI ?

Puch kaczy jest z zasady tańszy, ale przy tym gorszy jakościowo. Jedną z przyczyn jest zapach. W obu przypadkach puch może być etycznie pozyskiwany i w ten sam sposób, ale efekt będzie różny. Otóż oddzielając puch od kaczki na piórkach/puchu może pozostać kaczy tłuszcz, który sprawia, że z naszej odzieży czy śpiwora wydziela się przykry zapach. Zapach ten utrzymuje się nawet po wypraniu. Puch gęsi, z małymi wyjątkami rzadkich odmian kaczki, jest też bardziej sprężysty, a co za tym idzie, ma większe właściwości termoizolacyjne. Często stosuje się mieszanki obu, by osiągnąć niższą cenę przy lepszych właściwościach niż z samego kaczego. Jeśli cena nie gra roli, najlepszym wyborem będzie 100% puch gęsi. 

3. CZYSTY PUCH CZY MIESZANKA Z PIERZEM?

Pierze czyli piórka gęsi czy kaczki są znów mniej sprężyste. Czyli mają niższe właściwości termoizolacyjne. Będziemy się trochę powtarzać;) Tu też można zastosować mieszankę, by znów zaniżyć cenę a uzyskać lepszą jakość niż z samego pierza. Wadą takich mieszanek jest mniejsza wytrzymałość sprzętu. Takie piórka a szczególnie cięte przy obróbce, mają ostre zakończenia, które mogą przeciąć i zniszczyć często delikatną tkaninę puchoodporną.

Bardzo rzadko udaje się osiągnąć 100% czystego puchu. Jest to jedynie osiągalne przy ręcznym oddzielaniu pierza od puchu. Tak np. na Islandii pozyskuje się puch z dzikich gęsi i jest on zbierany ręcznie z ich gniazd. Ta odmiana jest najbardziej jakościowym i najdroższym puchem na świecie.

4. POCHODZENIE

Tu można się natknąć na wiele mitów. Generalnie kraj pochodzenia nie ma wpływu na jakość puchu. Gęś syberyjska nie ma cieplejszego opierzenia niż gęś hiszpańska. Są jednak miejsca, skąd możemy być pewni o jakości puchu ze względu na zaplecze laboratoryjne i certyfikację. Przykładem może być gęś Kołudzka, której odmiana stworzona przez Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki jest doceniana w na całym świecie. Certyfikowany puch to również pewność o etycznym pozyskiwaniu oraz pewna specyfikacja, jak zawartość puchu w stosunku do pierza czy sprężystość.

5. WAGA PUCHU 700CUIN A KOMFORT TERMICZNY

Czym się kierować przy wyborze ociepliny?

Sztuczna ocieplina stosowana do odzieży zwana watoliną, owatą lub włókniną wysokopuszystą, to mieszanka włókien poliestrowych sprasowanych w jedną ciągłą włókninę. Jest odporna na wilgoć i to jej główny parametr, którym wygrywa z puchem (no może oprócz ceny).

Jeżeli zdecydowałeś się już na ten rodzaj ocieplenia, to czym się kierować przy zakupie? Skład to zawsze 100% poliestru dlatego głównym wyznacznikiem, który pozwoli nam osiągnąć dany parametr izolacyjny to jego ciężar i grubość.

1. WAGA OCIEPLINY A KOMFORT TERMICZNY

Watolinę możemy nakładać warstwowo by osiągnąć wyższy poziom izolacji lub zakupić odpowiednią grubość. Obok tabelka, która pomoże Ci dobrać odpowiednią wagę watoliny do twoich potrzeb. Pamiętaj jednak, że komfort ciepła to bardzo indywidualna sprawa, więc potraktuj ją jako punkt wyjścia do własnych eksperymentów;)

Orange Gray Grid Lines Problem Solution Graphic Organizer (3)

Zacznij swój pierwszy projekt z puchem. Przeczytaj nasz artykuł o quiltach puchowych tutaj.