Uszczelnianie szwów DIY

Jeżeli ktoś ma wątpliwości czy temat zabezpieczania lini szycia przed deszczem jest konieczne to znaczy, że nie spał w trakcie prawdziwej ulewy w namiocie lub pod tarpem bez uszczelnionych szwów. Takie doświadczenie gwarantuje, że artykuł który czytacie będzie dla was interesujący. W przeciwnym razie musicie nam uwierzyć na słowo, że warto zainteresować się tym tematem. Właściwie każdy komercyjny produkt przeznaczony do użytku w deszczu ma uszczelnione szwy. Okazuje się, że nie bez powodu. Jest to dość prosty zabieg, który można wykonać samodzielnie bez specjalistycznych maszyn.

Pierwsze co powinniście sprawdzić to z jakim materiałem macie doczynienia. Od tej informacji będzie zależał wybór odpowiedniego produktu, który pomoże Wam zabezpieczyć Wasz produkt, przed każdym deszczem.

Uszczelnianie szwów w przypadku tkanin Silnylon i Silpoly

Dla poliestrów (Silpoly 15D) i nylonów (Silnylon 20D) pokrytych silikonem uszczelnianie szwów jest możliwe za pomocą nakładania dodatkowej warstwy silikonu za pomocą małego pędzelka. Gdy ktoś pyta się czy to łatwy zabieg lubimy używać analogii z silikonowaniem łazienki – za pierwszym razem nigdy nie wychodzi ładnie 🙂 Lepiej jest poćwiczyć zanim zaczniemy. Wydaje się to bardzo łatwe ale silikon w tubce okiełznać jest niełatwo.

Produkt: Uszczelniacz do szwów dla materiałów pokrytych Silikonem Gear AID

Poniżej film od producenta, który przedstawiamy poprawmy sposób użycia.

Uszczelnianie szwów w przypadku tkanin poliestrowe i nylonowych z DWR lub PU

W przypadku Ripstop Poliester 300D i Ripstop Poliester 20D z PU (dwa najczęściej wybierane produkty na tarpy i namioty) uszczelnianie szwów jest trochę prostsze. W naszej ofercie mamy dwa produkty, które można wykorzystać do tego celu. Pierwszy to Seam grip WP Sealand od Gear Air. Produkt, który rozprowadzany na materiale jest za pomocą dołączonego do opakowania pędzelka. Drugi to 20 metrowa taśma zawierająca poliuretan. Instrukcja przyklejania taśmy znajduje się poniżej. Film nie jest naszego autorstwa ale doskonale pokazuje jak pracować z taśma z naszej oferty.

Produkt: Uszczelniacz w tubę Gear AID oraz Taśma do uszczelniania szwów

Uszczelnianie szwów w przypadku materiałów Dyneema Composite Fabric

W przypadku materiałów Dyneema uszczelnianie szwów można wykonać za pomocą taśmy naprawczej CT2E.08/PSA-1.0. Jest to specjalistyczny produktu, który po sklejeniu zachowuje wytrzymałość oryginalnej Dyneema.

Sprawdź też produkty: