Jaki materiał wybrać na hamak ultralekki?

Kwestia wyboru odpowiedniego materiału do projektu to kluczowa decyzja. Ripstop nylon czy poliester, impregnowany czy nie. Który ripstop jest odpowiednio wytrzymały przy najniższej możliwej wadze. Który jest dobry do hamaków, a który do tarpów, namiotów czy śpiwora. No i oczywiście jeszcze kwestia koloru 🙂 Na te pytania chcemy wam pomóc znaleźć odpowiedź w serii artykułów, zacznijmy od hamaka…

Jaki materiał wybrać na hamak?

Obecnie najlepszym materiałem na lekki hamak wyprawowy jest nylon o gęstości od 40D do 70D. Dla szukających rozwiązań ultra light proponujemy nylon 20D. Materiały 40D i 70D mają bezpieczny przedział, wytrzymałości, który gwarantuje bezpieczne bujanie przy 100-200kg obciążenia. Jeżeli wiesz, że z hamaka będzie korzystać zawsze jedna osoba, to możesz poświęcić parametr wytrzymałości i pokusić się na nylon 20D.

Nylon 70D: około 310g

Nylon 40D: około 260g

Nylon 20D: około 210g

Dlaczego nylon a nie poliester?

Ze względu na jego oddychające właściwości oraz fakt, że nylon jest bardziej wytrzymały od poliestru. Wynika to m.in. z większej rozciągliwości, dzięki której siła rozkłada się na cały materiał, w przeciwieństwie do poliestru gdzie nacisk działa bardziej punktowo. Hamak z nylonu 40-70D wytrzymuje ok 100-200kg dynamicznego bujania się. Poliester już nie. Chcąc zaoszczędzić na wadze musielibyście zaryzykować, że wasz hamak rozerwie się lub przetrze już po kilku biwakach.

Oddychalność to parametr, którym nylon również wygrywa z poliestrem, w doborze materiału na hamak. Przepustowość powietrza ułatwia pakowność oraz zwiększa komfort snu, szczególnie latem. Podczas gdy zarówno poliester jak i nylon nie dadzą wam odpowiedniej izolacji termicznej, oddychający nylon nie będzie odparzał, co w przypadku poliestru było częstą wadą zgłaszaną przez naszych klientów. 

Dodatkowo nylon jest milszy w dotyku, podczas gdy poliester ma bardziej śliską “foliowatą” fakturę. Jest to mini zaleta, którą docenisz przy drzemkach bez śpiwora czy maty.

Czy impregnacja jest istotna przy wyborze materiału na hamak? 

Polecamy nylony pokryte jedynie DWR (patrz artykuł o impregnatach). Wosk ten sprawia, że woda układa się na nim w krople, zamiast wsiąkać w materiał. Przy mniejszej ulewie lub rosie, wystarczy hamak wstrząsnąć, by znów był całkiem suchy. Dodatkowo DWR sprawia, że nylon jest milszy w dotyku i pod tym względem bardziej przypomina jedwab niż sztuczny materiał. Gdy jednak woda utrzymuje się na nim dłużej, nylon zaczyna przemakać. Nie jest to wadą, gdyż przy wyborze materiału na hamak istotna jest jego oddychalność a nie wodoodporność. Dlatego odradzamy nylony impregnowane PU czy silikonem, z tego samego powodu co materiały poliestrowe. Przez impregnację nylon traci na wytrzymałości (rozciągliwości) oraz oddychalności.

W wyborze z pomocą zawsze przychodzi cena;) Materiały impregnowane sylikonem czy PU są zawsze droższe od tych impregnowanych samym DWR. Nylony dodatkowo impregnowane to za to lepszy wybór na tarp, ale o tym w kolejnym artykule.