Jaki wybrać materiał na hamak?

Kwestia wyboru odpowiedniego materiału do projektu to kluczowa decyzja. Ripstop nylon czy poliester, impregnowany czy nie. Który ripstop jest odpowiednio wytrzymały przy najniższej możliwej wadze. Który jest dobry do hamaków, a który do tarpów, namiotów czy śpiwora. No i oczywiście jeszcze kwestia koloru 🙂 Na te pytania chcemy wam pomóc znaleźć odpowiedź w serii artykułów, zacznijmy od hamaka…

Jaki wybrać materiał na hamak?

Obecnie najlepszym materiałem na lekki hamak wyprawowy jest nylon o gramaturze od 30 do 70 g/m2. Jest to przedział, który gwarantuje wytrzymałość 100-150kg, przy zachowaniu możliwie najniższej wagi.

Dlaczego nylon a nie poliester?

Ze względu na jego oddychające właściwości oraz fakt, że nylon jest bardziej wytrzymały od poliestru. Wynika to m.in. z większej rozciągliwości, dzięki której siła rozkłada się na cały materiał, w przeciwieństwie do poliestru gdzie nacisk działa bardziej punktowo. Hamak z nylonu 40-60 gsm wytrzymuje ok 100-150kg dynamicznego bujania się. Poliester już nie. Chcąc zaoszczędzić na wadze musielibyście zaryzykować, że wasz hamak rozerwie się lub przetrze już po kilku biwakach. By uzyskać podobną wytrzymałość co nylon, będziecie musieli wybrać dwukrotnie cięższy materiał poliestrowy. 

Oddychalność to parametr, którym nylon również wygrywa z poliestrem, w doborze materiału na hamak. Przepustowość powietrza ułatwia pakowność oraz zwiększa komfort snu, szczególnie latem. Podczas gdy zarówno poliester jak i nylon nie dadzą wam odpowiedniej izolacji termicznej, oddychający nylon nie będzie odparzał, co w przypadku poliestru było częstą wadą zgłaszaną przez naszych klientów. 

Dodatkowo nylon jest milszy w dotyku, podczas gdy poliester ma bardziej śliską “foliowatą” fakturę. Jest to mini zaleta, którą docenisz przy krótszych drzemkach bez śpiwora czy maty.

Podsumowując, jeżeli wasz hamak ma być lekki i wygodny, to wybierzcie nylon. Jeżeli z nieznanych nam powodów chcecie by był wodoodporny (chociaż deszcz nie pada zbyt często od dołu ;), ale np. ma wam czasem służyć jako dach, a nie sypialnia, to wybierzcie poliester o gramaturze +100gsm.

Czy impregnacja jest istotna przy wyborze materiału na hamak? 

Polecamy nylony pokryte jedynie DWR (patrz artykuł o impregnatach). Wosk ten sprawia, że woda układa się na nim w krople, zamiast wsiąkać w materiał. Przy mniejszej ulewie lub rosie, wystarczy hamak wstrząsnąć, by znów był całkiem suchy. Gdy jednak woda utrzymuje się na nim dłużej, nylon zaczyna przemakać. Przy wyborze materiału na hamak istotna jest jednak jego oddychalność a nie wodoodporność. Dlatego odradzamy nylony impregnowane PU czy silikonem, z tego samego powodu co materiały poliestrowe. Przez impregnację nylon traci na wytrzymałości (rozciągliwości) oraz oddychalności. To też wosk DWR sprawia, że nylon jest milszy w dotyku i pod tym względem bardziej przypomina jedwab niż  sztuczny materiał. 

Na koniec w wyborze z pomocą zawsze przychodzi cena. Materiały impregnowane sylikonem czy PU są zawsze droższe od tych impregnowanych samym DWR. Nylony dodatkowo impregnowane to za to lepszy wybór na tarp, ale o tym w kolejnym artykule.

Facebook Comments