Tarp to bardzo uniwersalne rozwiązanie na zadaszenie, które sprawdza się w wielu sytuacjach campingowych, balkonowych czy tarasowych. Można go wykorzystać jako samodzielne zadaszenie polowej kuchni, legowiska lub hamaku. Wykonane z wytrzymałego, odpornego na warunki pogodowe kolorowego materiału ripstop, mogą być też ciekawą alternatywą dla tradycyjnych markiz ogrodowych.
Ze względu na łatwość jego wykonania, poniżej prezentujemy jak sami możecie sobie uszyć swój idealny tarp.
Dobór materiału
Na początek dobierzcie wzór i materiał odpowiednio do swoich potrzeb. Na rynku znajdziecie szeroki wybór kształtów, kolorów oraz materiałów z jakich są skonstruowane. Poniżej przedstawiamy różne wzory tarpów.
Piękno tarpu DIY polega na tym, że możesz stworzyć kształt jaki tylko sobie wymyślisz. Może masz na ogrodzie kilka drzew? Chcesz uszyć coś na gotowy już szkielet lub inne punkty zaczepienia? My akurat potrzebowaliśmy czegoś na hamak własnego projektu i wybraliśmy uniwersalny kwadrat, który można montować na wiele sposobów. Wykończenie i wszywanie punktów mocowania będzie jednakowe dla każdego kształtu, z tą różnicą, że trudniej szyć po łuku.
1 m taśmy nośnej (20 mm) – do zrobienia zaczepów na linki
1 x nici dobrane kolorystycznie
10 m linki o grubości 5 mm
Maszyna do szycia
Nożyce
Miarka krawiecka
Zestaw DIY TARP – do kupienia w naszym sklepie, kliknij
Krok 1 - Elementy wzmacniające
6 m materiału dzielimy na dwa równe pasy po 3 m. Z materiału parcianego wycinamy trójkąty wzmacniające. Ilość można dopasować do zaplanowanych miejsc łączenia. Pamiętajcie aby przyciąć je nieco większe, by pozostawić miejsce do obszywania krawędzi. U mnie jest to 6 trójkątów o podstawie 12 cm i wysokości 7 cm.
4 trójkąty obszywamy u podstawy. Reszta zostanie obszyta później razem z bokami materiału. Tak samo dwa trójkąty środkowe obszywam z boków a podstawę później razem z całym tarpem. Zawijamy rąbek dwa razy i zaszywamy ściegiem prostym.
Krok 2 - Obszywanie brzegów
Czas obszyć wszystkie boki tarpu, jednocześnie wszywając boki trójkąta. Najlepiej posłużyć się specjalną stopką do podwijania, by uniknąć walki z ciągle wysuwającym się materiałem.
Krok 3 - Miejsca zaczepienia
Dodajemy taśmy, zginając je tak by jeden koniec był nieco dłuższy. Tak przygotowane ucho wsuwamy dłuższym końcem pod materiał i przyszywamy tworząc boks jak na obrazku poniżej.
Krok 4 - Łączenie elementów w całość
Teraz gdy oba fragmenty plandeki mają obszyte brzegi i przyszyte wszystkie trójkąty, wystarczy połączyć je w jedną całość. W tym celu wykonamy szew płaski, jeśli chcesz możesz też użyć taśmy jednocześnie wzmacniając grzbiet.
Aby wykonać szew płaski, zawiń krawędź jednej części plandeki na krawędź drugiej – ok. 1 cm (krok 2) i przepnij szpilkami lub zaprasuj by ułatwić szycie (krok 3). Przeszyj podwójnym ściegiem prostym (patrz ilustracja i zdjęcie poniżej). Dla uszczelnienia szwów polecamy taśmę nylonową dostępną na naszej stronie.
Wygląd szwu z obu stron.
Krok 5 - Linki, drzewa i kamienie
Teraz wystarczy dobrać linki i ewentualnie śledzie. Mi wystarczyła linka 3mm i naturalne punkty zaczepienia typu drzewa i kamienie.
Gotowe! Spokojnych nocy pod chmurką:)
O nas
Nasze artykuły pisze głównie Aleksandra i Maciej. Czasami gdy tematyka ich przerasta proszą o pomoc znajomych. Jak chcesz dowiedzieć się o nas więcej to … czytaj więcej
Rozejrzyj się
Zapisz się do naszego newsletter, żeby dostawać informacje o promocjach i nowych projektach
Ostatnie posty
10 stycznia 2025
Siła zrywania a technika łączenia materiałów nylonowych – testy
Testy wytrzymałościowe Niniejszy dokument zawiera wyniki przeprowadzonych w dniu 20.03.2024r badań wytrzymałościowych materiałów nylonowych 40D i łaczeń używanych w uszytym... czytaj więcej →
2 grudnia 2024
Spadochron DIY
Szycie spadochronu – DIY Szycie własnego spadochronu to ciekawy projekt DIY dla pasjonatów majsterkowania. W tym wpisie pokażemy krok po kroku, jak stworzyć spadochron – od wyboru... czytaj więcej →
16 listopada 2023
Koc Outdoorowy Climashield
Jak uszyć koc outdoorowy – DIY Koc Outdoorowy to bardzo uniwersalny sprzęt campingowy na chłodniejsze dni. Idealny na dłuższe posiedzenia przy ognisku, szczególnie gdy nikt już nie... czytaj więcej →