Jak uszyć tarp – DIY

Tarp DIY z ripstop

Tarp to bardzo uniwersalne rozwiązanie na zadaszenie, które sprawdza się w wielu sytuacjach campingowych, balkonowych czy tarasowych. Można go wykorzystać jako samodzielne zadaszenie polowej kuchni, legowiska lub hamaku. Wykonane z wytrzymałego, odpornego na warunki pogodowe kolorowego materiału ripstop, mogą być też ciekawą alternatywą dla tradycyjnych markiz ogrodowych.

Ze względu na łatwość jego wykonania, poniżej prezentujemy jak sami możecie sobie uszyć swój idealny tarp.

Dobór materiału i kształtu: 

Na początek dobierzcie wzór i materiał odpowiednio do swoich potrzeb. Na rynku znajdziecie szeroki wybór kształtów, kolorów oraz materiałów z jakich są skonstruowane. 

wzory tarpów

Piękno tarpu DIY polega na tym, że możesz stworzyć kształt jaki tylko sobie wymyślisz. Może masz na ogrodzie kilka drzew? Chcesz uszyć coś na gotowy już szkielet lub inne punkty zaczepienia? My akurat potrzebowaliśmy czegoś na hamak własnego projektu i wybraliśmy uniwersalny prostokąt, który można montować na wiele sposobów. Wykończenie i wszywanie punktów mocowania będzie jednakowe dla każdego kształtu, z tą różnicą, że trudniej szyć po łuku.

Najlepiej sprawdzają się materiały odporne na zrywanie, wodoodporne i oddychające. Proponowany przez nas ripstop-nylon jest pokryty ompregnatem DWR (Durable Water Repellency) dzięki czemu woda zamiast wsiąkać, spływa po nim w postaci kropel. Jeśli chcecie materiał w 100% wodoodporny a nie koniecznie oddychający, to proponujemy ripstop-polyester.

Zabieramy się do szycia!

PRZYGOTUJ:

  • Maszynę do szycia
  • Mocne nici nylonowe 
  • Nożyce
  • Miarę
  • Taśmę nośną 25mm
  • Fragmenty materiału typu drelich lub parcianego pasa

KROK 1 – elementy wzmacniające

6m materiału dzielimy na dwa równe pasy po 3m.  Z materiału parcianego wycinamy trójkąty wzmacniające. Ilość można dopasować do zaplanowanych miejsc łączenia. Pamiętajcie przyciąć je nieco większe, by pozostawić miejsce do obszywania krawędzi.  U mnie jest to 6 trójkątów o podstawie 12cm i wysokości 7cm.

uniwersalny tarp DIY

4 trójkąty obszywamy u podstawy. Reszta zostanie obszyta później razem z bokami materiału. Tak samo dwa trójkąty środkowe obszywam z boków a podstawę później razem z całym tarpem.  Zawijamy rąbek dwa razy i zaszywamy ściegiem prostym.

KROK 2 – obszycie brzegów

Czas obszyć wszystkie boki tarpu, jednocześnie wszywając boki trójkąta. Najlepiej posłużyć się specjalną stopką do podwijania, by uniknąć walki z ciągle wysuwającym się materiałem. 

KROK 3 – miejsca zaczepienia

Dodajemy taśmy, zginając je tak by jeden koniec był nieco dłuższy. Tak przygotowane ucho wsuwamy dłuższym końcem pod materiał i przyszywamy tworząc boks jak na obrazku poniżej.

wszycie taśm

KROK 4 – łączymy elementy w całość

Teraz gdy oba fragmenty plandeki mają obszyte brzegi i przyszyte wszystkie trójkąty, wystarczy połączyć je w jedną całość. W tym celu wykonamy szew płaski, jeśli chcesz możesz też użyć taśmy jednocześnie wzmacniając grzbiet.

Aby wykonać szew płaski, umieść oba fragmenty plandeki naprzeciw siebie. Zszyj oba elementy razem po całej długości.  Teraz odwróć tarp na drugą “lewą” stronę i przeszyj kolejną linię prostego ściegu. Upewnij się, że szyjesz wystarczająco daleko, aby zakryć wszytą krawędź wewnątrz. 

KROK 5

Teraz wystarczy dobrać linki i ewentualnie śledzie. Mi wystarczyła linka 3mm i naturalne punkty zaczepienia typu drzewa i kamienie.

spokojnych noclegów pod chmurką;)

GOTOWE! 

Facebook Comments