Jak uszyć moskitierę do hamaka

Moskitiera do hamaka to sprzęt który najbardziej docenimy w wakacyjnym okresie. Komary i muszki potrafią być uciążliwe i zepsuć nasze hamakowe doświadczenie dlatego warto wyposażyć się w ten sprzęt. W naszym artykule mamy zamiar pokazać że zrobienie samemu ultra lekkiej moskitiery wcale nie musi być trudne ani drogie.

 • Co potrzebujemy do uszycia ultralekkiej moskitiery:
  • 6 m Siatka nylonowa
  • Zamek błyskawiczny 2.5 mb
  • Taśma rypsowa 15 mm, 3.3 mb
  • Półkółka w zależności od potrzeb

1 KROK: wycinamy kształt moskitiery

Materiał dzielimy na dwie równe części po 3m i składamy na pół czyli na 2 odcinki po 1,5mb. W kolejnym kroku  złożony materiał docinamy po łuku.

Zanim przejdziemy dalej upewnijcie się, że macie 2 kawałki o takich kształtach:

Efekt końcowy

2 KROK: wszywamy zamek

Jeden z kawałków składamy na pół wg grafiki poniżej. Odmierzamy 80 cm na złożeniu od góry i 60 cm na złożeniu od boku. Mydełkiem rysujemy łuk łączący dwa skrajne punkty i przecinamy wzdłuż linii. W tym miejscu będzie zamek. 

Zamek wszywamy od początku materiału do końca i łącząc z drugim materiałem wszywamy końce zamków (patrz krok 3). Naszywając taśmę w dalszym kroku wszystko ładnie schowamy.

WSKAZÓWKI dla początkujących zamkowszywaczy

 • wszywamy zamknięty zamek już z suwakiem,
 • na narysowanym łuku do zamka, co 30cm lub częściej  zaznaczyć “punkty spotkań”. Ze względu na szerokość zamka łuki z obu stron będą się trochę różnić długością (jak tory na bieżni), dlatego istotne jest by materiały obu kawałków “spotkały” się przy zamku w tym samym miejscu,
 • wstawiając zamek punkt przecięcia ma się spotkać z lewej i z prawej strony,
 • najpierw przyszywamy zamek do górnego łuku (dłuższego), następnie do drugiego (krótszego) zwracając uwagę na punkty spotkań (łatwiej jest naciągnąć moskitierę do odpowiednich punktów spotkań niż zawijać materiał dłuższego łuku/toru).  
Wszywania zamka do moskitiery hamakowej

3 KROK: przyszywamy taśmę łączącą

Oba kawałki łączymy ze sobą ściegiem prostym. Na łączeniu przykładamy taśmę, tak by z obu stron wystawało 15cm zapasu. Przyszywamy dwoma ściegami prostymi na krańcach taśmy. Wystające fragmenty taśmy podwijamy, tak by powstały pętle i zszywamy również ściegiem prostym podwijając jej końcówkę.

4 KROK: przyszywamy półkółka wg potrzeb

Przygotowujemy półkółka. Ucinamy 8cm. odcinki taśmy, przeciągamy półkółko i zaszywamy przy kółku szwem prostym.

Półkólka przyszywamy do taśmy na moskitierze od razu podwijając końcówki. Od zewnętrznej strony jeśli chcemy moskitierę dodatkowo podpiąć do cięciwy między drzewami.  Od środka jeśli chcemy móc później powiesić sobie lampkę czy telefon. 

5 KROK: zszywamy dolną część moskitiery

Na koniec zamykamy całość zszywając dolny łuk moskitiery, na jej lewej stronie (bez taśmy).

GOTOWE! Teraz możesz spać spokojnie;)