Instrukcja łączenia materiałów taśmą PSA

łączenie materiałów taśmą PSA

Przewodnik łączenia tkanin za pomocą taśmy PSA (Pressure Sensitive Adhesive):

1. Dobierz szerokość taśmy:

dla wielu zastosowań, w których wykorzystuje się materiały ultralekkie, taśma 12 mm powinna być odpowiednia. Wszystkie łączenia należy przetestować, aby sprawdzić, czy zachowują odpowiednie właściwości do zamierzonego zastosowania końcowego.

2. Przed nałożeniem PSA upewnij się, że powierzchnia jest czysta i sucha.

Możesz wyczyścić powierzchnię rozpuszczalnikiem, takim jak aceton lub alkohol do nacierania. Resztki brudu, oleju lub wilgoci negatywnie wpłyną na wydajność łączenia.

3. Etap początkowy:

oderwij papierową warstwę od PSA i nałóż taśmę samoprzylepną na pierwszy obszar laminatu do zszywania/sklejania. Za pomocą wałka lub grubego bloku filcowego mocno dociśnij, by zapewnić 100% kontaktu, usuń wszystkie pęcherzyki powietrza.

4. Etap końcowy:

usuń papierową warstwę rozdzielającą. Nałóż drugi laminat na odsłoniętą warstwę PSA. Zwróć uwagę przykładając drugi fragment materiału, by był odpowiednio naprężony i bez zagnieceń/zmarszczek. Użyj gumowego wałka lub filcowego bloku i mocno dociśnij, aby zapewnić całkowity kontakt. Pozostaw ukończone łączenie do utwardzenia, w temperaturze pokojowej na 1-2 dni, aby zwiększyć wytrzymałość szwu. Początkowa wytrzymałość na odrywanie może być niższa, ale z czasem wzrośnie.

5. Dodatkowe ciepło nie jest to konieczne, ale może przyspieszyć czas wiązania szwu. Jeżeli wybierzesz tą opcję to zalecane parametry utwardzania to 116°C przez 30 sekund do 10 minut. Zalecane jest również dociskanie (np. prasa termiczna). Ciśnienie powinno być możliwie jak najwyższe. Nie należy przekraczać temperatury utwardzania 130°C. W zależności od warunków użytkowania końcowego i zamierzonej wydajności szwu, niższa temperatura lub krótszy czas utwardzania może być wystarczający.

UWAGA: szew zyska na sile w ciągu kilku następnych dni, w miarę wiązania się kleju.

6. Opcjonalny ścieg:

W razie potrzeby do taśmy można dodać szew, aby poprawić wytrzymałość na odrywanie. Trzeba jednak mieć na względzie, że wytrzymałość szwu może się zmniejszyć z powodu perforacji. Ścieg może również zmniejszyć wodoszczelność laminatu; w takim przypadku można problem wyeliminować, nakładając na ścieg płynny klej, taki jak Seam Grip®. 

Zalecany jest ścieg prosty, 5-7 ściegów na cm, 16 lub 18mm- igła iniekcyjna, gwint nylonowy 69. Zszyj nie bliżej niż 0,5cm od krawędzi laminatu.

7. PSA ma ograniczoną przyczepność do tkanin i może odpaść podczas odrywania papieru zabezpieczającego. Połączenie szwów i taśmy PSA zapewni lepszą integralność i wydajność łączenia.

8. CT2E.08/PSA to typowa taśma uszczelniająca szwy, którą również znajdziecie w naszej ofercie. Wystarczy zdjąć papierową warstwę z PSA i docisnąć za pomocą gumowego wałka lub bloku filcowego. Dodatkowa temperatura nie jest wymagana, ponieważ jest to system sklejający w temperaturze pokojowej, ciepło może jedynie przyspieszyć czas wiązania.